Promienniki

OGRZEWANIE PROMIENIAMI PODCZERWIENI (IR)

Życie na Ziemi zawdzięczamy Słońcu. Ta najbliższa naszej planecie gwiazda wydziela energię podczerwoną w sposób naturalny. Również wszystkie inne ogrzane ciała są naturalnymi źródłami promieniowania podczerwonego (IR), gdyż oddają ciepło właśnie w postaci promieni podczerwonych. Promieniowanie jest niewidzialne dla oka i odczuwalne w postaci ciepła. Ciało człowieka przyjmuje promienie IR i to właśnie dzięki nim jesteśmy zdrowi i mamy dobre samopoczucie.

W latach 60. XX wieku przedstawiono światu możliwości i efekty ogrzewania metodą IR. Z początku wykorzystywano je tylko w medycynie, przede wszystkim w termoterapii. Jednak zalety medyczne tego typu ogrzewania są wszechstronne: leczenie ciśnienia tętniczego, ukrwienia, działania organów wewnętrznych, problemów z mięśniami, stawami, reumatyzm, dolegliwości kończyn (zwichnięcia, napięcie, ból), chorób płuc, skóry itp.

Z czasem zaczęto odkrywać dodatkowe możliwości wykorzystania energii IR, która dzięki specyficznemu oddziaływaniu na otoczenie znajduje coraz szerszy krąg odbiorców. Jest jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania elektrycznego, nie generuje efektów ubocznych, nie zanieczyszcza środowiska, nie zostawia żadnych odpadów. Jest uznana na całym świecie jako absolutnie bezpieczna, od lat stosowana w inkubatorach dla noworodków.

Rozkład ogrzewanego powietrza

Ogrzewanie tradycyjne

ogrzewanie_tradycyjne

 

Ogrzewanie radiatorami

ogrzewanie_radiatorami


Tradycyjne grzejniki wykorzystują zasadę unoszenia się ciepła. Ogrzewają one powietrze, które unosi się nad docelowymi obiektami. Niestety często doprowadza to do nadmiernego ogrzania i powstania uczucia tzw. wysuszonego powietrza. Proponowany przez nas system grzewczy wykorzystuje promieniowanie, które w ok.85% wchłaniane jest przez napotkane obiekty (ściany, meble, podłogi), co jednocześnie podnosi ich temperaturę. Ogrzane w ten sposób przedmioty oddają ciepło i dzięki konwekcji podnoszą temperaturę powietrza. Temperatura jest równomierna w całym pomieszczeniu, różnica sięga zaledwie 1-2 stopni Celsjusza. To powoduje, że powietrze nie miesza się, cyrkulacja w pomieszczeniu jest zmniejszona i między innymi spada ryzyko alergii spowodowanych unoszeniem się kurzu.
Nowoczesne grzejniki, tzw. radiatory IR zasilane są prądem elektrycznym. Są niezwykle wydajne, funkcjonalne, proste i bezawaryjne. Dzięki termostatowi czasowemu możliwe jest programowanie systemu pozwalające np. na pracę w trybie nocnym, czyli w tańszej taryfie.
Różne moce grzewcze paneli (300W, 600W, 700W, 1000W) służą precyzyjnemu dostosowaniu urządzeń do wielkości i typu pomieszczenia docelowego (rodzaj budynku, izolacja ścian, temperatury zewnętrzne).

Na koszty eksploatacji mają wpływ czynniki:

 • izolacja budynku
 • warunki atmosferyczne
 • jakość i wielkość okien, drzwi
 • przeznaczenie pomieszczenia (sklep, mieszkanie, zakład produkcyjny itp.)

Ze względu na swoją nieskomplikowaną konstrukcję i łatwą obsługę system grzewczy nie wymaga przeglądów, dzięki czemu użytkownik nie ponosi dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. System nie zawiera kotłów, kominów, nie potrzebuje też materiałów opałowych, a to stwarza dodatkowe możliwości wykorzystania uzyskanych w ten sposób przestrzeni i pomieszczeń wcześniej wykorzystywanych jako kotłownie.
Panele grzewcze mogą być umieszczone na suficie bądź ścianie, są estetyczne i ładnie wykonane, dzięki czemu mogą stanowić element dekoracyjny pomieszczenia.

Reasumując:

 • równomierne rozłożenie temperatury przez system grzewczy IR skutkuje niższymi rachunkami oraz zmniejsza cyrkulację powietrza i unoszenie się kurzu w powietrzu, powietrze nie przegrzewa się
 • obniżenie temperatury powietrza przy zachowanym komforcie ciepła - każdy stopień różnicy to ok. 7% oszczędności
  koszt inwestycji tańszy o ok. 30-70% w porównaniu z innymi systemami grzewczymi
 • brak dodatkowych kosztów eksploatacji, brak konieczności stosowania przyłączy, załatwiania pozwoleń itp.
 • możliwość ogrzewania wyznaczonej strefy pracy (np. w zakładzie produkcyjnym), dzięki czemu temperaturę pozostałego otoczenia obniżamy o 2-10°C
 • montaż na suficie, na ścianie lub w formie reprodukcji obrazu (funkcja dekoracyjna)
 • możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu osobno
 • możliwość regulacji czasowej – programowanie wysokości temperatury ogrzewania prowadzi do dużych oszczędności (stosowanie np. taryf nocnych)
 • 100 % sprawności, żadnych strat ciepła
2009 - 2010 EkoRARR   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
powered by mtCMS   •    Projektowanie stron   •    Pozycjonowanie Kraków